Всі публікації
Політика свободи - необхідна умова української перемоги
Регуляції та розширення функцій держави під час війни деморалізують українців, тим часом держапарат збільшує невійськові видатки, як у мирні часи
22 Жовтня, 2024
Війна в Україні
Урядування та державні регуляції
Поширити
Вибір, який постав перед українцями 24 лютого 2022 року мав екзистенційний характер – це оборонна війна за право жити й бути українцями на своїй українській землі.
Саме тоді проявились повна самовіддача, мужність і героїзм українських воїнів на полях війни та єдність, взаємне розуміння, співчуття та допомога серед усіх українців. Успіхи на фронтах у перші місяці війни окрилили націю.
Війна – це не механічне зіставлення військових сил і засобів, це – протистояння розуму, волі, поту, крові й Божої допомоги. Проте подальші воєнні невдачі та інші чинники мали значний деморалізуючий вплив – українці перестали бути єдиною силою, як це було на початку війни. Існуюча державна економічна політика є головним з тих чинників.
Ми спостерігаємо випробовування української держави на предмет її спроможності виконувати головну функцію будь-якої держави – забезпечення зовнішньої безпеки, у таких умовах від неї вимагається:
- сконцентрувати максимальну кількість ресурсів, необхідних для знищення ворога;
- забезпечити максимально ефективне їх використання для знищення ворога;
- мінімізувати усі види непродуктивних витрат задля перемоги.
В умовах екзистенційної війни до непродуктивних витрат відносяться усі витрати, які прямо не сприяють досягненню головної мети – перемоги. При цьому контролювати витрати приватних осіб, які самостійно оцінюють ризики й несуть повну відповідальність за понесені збитки, неможливо і недоцільно.
Будь-які невоєнні бюджетні витрати не тільки відривають ресурси від перемоги, але й в нинішніх умовах є головним демотиватором, що здійснює розкол між тими, хто бореться із ворогом, і тими, хто орієнтується на бюджетні доходи, у т.ч. корупційні, і не бажає виходити із зони власного комфорту, попри об'єктивні обставини, зумовлені війною.
Як свідчать дані державного бюджету України, витрати не пов'язані з обороною, зростають і в умовах широкомасштабної війни.
Насамперед це стосується витрат на чиновницький апарат, який почав повертатися до звичної для себе діяльності одразу ж після того, як ворога вдалося витіснити з Київської, Сумської та Чернігівської областей. Було скасовано більшість введених на початку війни податкових пом'якшень, відновлена діяльність контролюючих органів, відновились норми законів, безглузді з погляду обставин війни, корупція розцвіла буйним цвітом, влада звично почала займатися “розпилом” бюджетних коштів, у т.ч. виділених на воєнні цілі.
Щобільше, війна не завадила чиновницькому апарату користуватися усіма додатковими можливостями, яку надає воєнний стан: не тільки зберегтися, підвищувати собі заробітну плату, але й мати бронь від мобілізації, за рахунок контролю інформаційного простору бути непідвладним критиці, використовувати інструмент мобілізації чи заборони виїзду проти будь-яких опонентів тощо. Мова не тільки чиновників, а й усіх громадян, котрі будь-яким чином причетні до видатків державного та місцевого бюджетів, не пов'язаних із війною.
Український воїн платить найвищу, яка можлива взагалі, ціну в цій війні – це своє життя! Від того, наскільки збережеться мотивація тих, хто нині тримає зброю в руках залежить кінцевий результат війни. Як може зміцнюватися мотивація воїна, який повертаючись на ротацію у прифронтове місто, спостерігає, як комунальні служби висаджують клумби. Або ж, приїжджаючи у відпустку до Києва чи Львова, бачити як за бюджетні кошти будуються нові дорожні розв'язки, встановлюють скляні зупинки, будуються велодоріжки чи викладається бруківка.
Війна спонукає до перегляду самих цінностей та пріоритетів, які визначають напрями та структуру бюджетних витрат. Цінність життя воїна та вартість його здатності ефективно знищувати ворога, сьогодні має стати загальним еквівалентом оцінювання доцільності здійснення будь-яких бюджетних витрат.
Важливо умовою виживання нації в умовах потрясінь є здатність її окремих представників відчувати емпатію, бути солідарними та здатними на самопожертву, але ці почуття притуплюються політикою привілеїв, що фінансуються з бюджету.
До цих привілеїв в умовах війни варто віднести не тільки нічим не виправдані зарплати державних службовців та працівників державних підприємств, захмарні пенсії, але навіть заробітна плата виплачена “бюджетнику” за працю, яка не зумовлена потребами війни.
Перший крок до єдності в умовах війни є кратне скорочення усіх без винятку витрат Державного та місцевих бюджетів, якщо вони не пов'язані із завданнями безпеки та оборони.
Це стосується фінансування виконання загальнодержавних функцій – в умовах війни країна не може утримувати чиновника, якщо його діяльність безпосередньо не пов'язана із питаннями збереження цієї країни.
Для бюрократії повинен застосовуватися принцип презумпції винуватості щодо всіх проблем, пов'язаних зі створенням політичних, економічних і соціальних передумов як для початку війни у 2014 році, так і для широкомасштабного вторгнення 24 лютого 2022 року. Путінський бліцкриг був унеможливлений завдяки волелюбним, патріотичним та активним українським громадянам, а не завдяки чиновникам.
Війна вимагає не розширення функцій, прав і повноважень держави, а навпаки, скорочення усіх тих, що безпосередньо не пов'язані із виконанням головної функції держави – гарантування зовнішньої безпеки.Share
Також зрозуміло, що у будь-якому разі чиновництво в нинішніх умовах не може претендувати на платню, яка кратно перевищує оплату праці в реальному секторі. Це також стосується і заробітної плати керівників державних підприємств, установ та організацій. Найвища зарплата коштом платника податків може належати тільки українському воїнові на передовій.
- Правоохоронні органи, митники, суди та інші подібні структури були й залишаються головним джерелом корупції та загрозою національній безпеці. Їх фінансування за статтею бюджету "Громадський порядок, безпека та судова влада" повинно бути скорочено в рази.
Гарантією внутрішньої безпеки та справедливості має стати право на володіння зброєю кожним громадянином. Водночас озброєна нація – це найвагоміше попередження для потенційного агресора та будь-якого внутрішнього узурпатора.Share
- Повністю повинна бути припинена економічна діяльність уряду, якщо вона не пов'язана зі збереженням, утриманням у належному стані чи відновленням найважливіших інфраструктурних об'єктів, критично важливих для життєзабезпечення населення чи цілей оборони. Це ж стосується і витрат на "Житлово-комунальне господарство".
- Зовсім цинічно, чи просто смішно говорити про збереження витрат на "Охорону навколишнього природного середовища" в умовах, коли Україна належить до найбільш замінованих країн світу! Це не стосується фінансування заходів, необхідних для запобігання техногенних катастроф.
- Витрати на освіту повинні бути обмежені витратами на середню освіту. Сама середня освіта повинна бути обмежена якісним навчанням основним природничим дисциплінам, а також української історії, мови та літератури. Потрібно уберегти майбутнє покоління від насаджуваної в школі лівацької ідеології, що стало головною функцією МОН.
- Збереження власного здоров'я – це насамперед предмет зацікавленості кожної окремої людини. Тому із бюджету треба забезпечити тільки мінімальну підтримку медичних закладів. Решту доходів повинні формуватися коштом платних медичних послуг. Якось же в Україні без чи всупереч МОЗу сформувався ринок стоматологічних послуг, співвідношення яких за параметром ціна/якість чи не найкращі у Європі.
- Фінансування так званого "Духовного та фізичного розвитку" та спорту – це особиста справа кожного українця, це справа місцевих громад і громадських організацій, меценатів тощо, а ніяк не уряду.
- Скороченню повинні підлягати видатки на "Соціальний захист та соціальне забезпечення". Адже не може будь-хто мати пенсійне забезпечення на вищому рівні, ніж мінімальна заробітна плата у реальному секторі, і тим більше на вищому, ніж отримує український воїн на передовій. Найбільше це стосується пенсійних виплат колишнім чиновникам, суддям, прокурорам, науковцям, які сформували нинішню політичну, правову та економічну систему України, неефективність якої є однією із причин нинішньої кривавої війни й може призвести до національної катастрофи.
Державний апарат, мотивуючи потребами оборони, прагне збільшити податки.
Це допустимо, коли наявних надходжень недостатньо для потреб оборони, проте неприпустимо для фінансування збереження витрат невоєнного характеру. І вдвічі це не припустимо, коли частка перерозподілу ВВП до війни уже становила 43-45 відсотків!
За таких умов скорочення невоєнних витрат повинно супроводжуватися не збільшенням, а зменшенням податків, що своєю чергою:
- підвищить можливості пристосування економіки до нових викликів та обставин;
- обмежить можливості нераціонального використання та прямого розкрадання з боку держапарату;
- уможливить гнучку систему фінансування потреб воєнного характеру.
Фінансування війни небажане шляхом грошової емісії – воно дезорієнтує економіку та громадян. Грошова емісія чинить непоправну шкоду, коли в умовах війни спрямовується на фінансування мирних витрат.
Крім екзистенційного, україно-російська війна носить також трансцендентний характер. Зараз точиться війна між Добром і Злом, а також за те, що буде іменуватися Добром і Злом у майбутньому.
Ми вже встигли призабути, що початок війни в Україні уже розв'язував одну глобальну проблему – у світі раптово зникли карантинні обмеження та страх перед коронавірусом. Можливо ми ще дізнаємось всю правду про цей період і усвідомимо масштаб загрози тотального контролю, який навис тоді на людством.
Останні вибори в Європі та США демонструють, що світ дедалі “правішає”. У той час коли українські праві віддають своє життя за свободу, нинішня влада та так звані громадські активісти на іноземних грантах, активно просувають лівацьку ідеологію. Попри це саме в Україні їхня людиноненависницька ідеологія отримає головну поразку.
Українці як ніхто у світі сьогодні усвідомлюють значення держави як політичної форми життя нації. Через цю причину саме тут, в умовах війни формуватиметься давно призабуте розуміння головного призначення держави – забезпечення Свободи Нації й Людини!
Поряд із цим до завдань держави в нинішніх умовах повинно належати гарантування прав власності, формування та забезпечення неухильного дотримання єдиних для усіх правил гідної поведінки, забезпечення стабільності національної валюти, проведення заходів, спрямованих на зменшення рівня концентрації економічної влади, жорстке запобігання будь-яким спробам зловживання монопольним становищем, скорочення усіх державних видатків і функцій, які не пов'язані із війною та з відповідним зменшенням податкового навантаження, проведення реальної децентралізації, скасовування численних пільг та привілеїв тощо.
Це не тільки вело б до формування конкурентного середовища та зростання на цій основі ефективності української економіки, а, й по суті, — це єдиний шлях справедливого розподілу ноші війни між усіма членами суспільства.
Поширити
Теми
Війна в Україні
Урядування та державні регуляції
Василь Магас
Доцент Львівського національного університету ім. І. Франка, кандидат економічних наук, спеціалізується на теорії ринкових реформ, проблемах формування конкурентного порядку в економічній системі України, духовних основах ринкової економіки.
Рекомендовані матеріали
Західна допомога Україні - ціннісний маркер
Україна проливає кров за мир та західну демократію, але Європа та Захід досі цього не усвідомили.
Країна Несвободи
150 місце зі 165 країн в Індексі економічної свободи Інституту Фрейзера. Україна ще ніколи в історії не була такою економічно невільною.
Пекельні Податки
Діагноз податковій системі України. Чотири Д: диверсія, дурість, дикість та дальтонізм.