Всі публікації
Марафон глобальної інноваційності: лідери та аутсайдери

Марафон глобальної інноваційності: лідери та аутсайдери

Як це - жити в інноваційній країні, де креативність та нестандартність мислення є одним з шляхів до власного добробуту? Запитайте у Швейцарії, США, Швеції, Китаю та Сингапуру.

6 Листопада, 2024
Світові індекси та рейтинги
Виробництво товарів і послуг
Конкурентоспроможність

Поширити

Спробуємо зазирнути у секрети інноваційного успіху в цих країнах. Хто вони, лідери інновацій? Що заважає іншим країнам досягти таких результатів? Де у цій системі координат Україна?
14 років поспіль, відповідно до нещодавно презентованого Глобального індексу інноваційності 2024, найбільш інноваційною країною світу є Швейцарія. За результатами інноваційної діяльності (innovation outputs), застосування знань, технологій і креативної діяльності - вона світовий лідер, найнижче, сьоме місце, країна посідає лише за інфраструктурою.
Другий рік поспіль Швеція та США утримують відповідно друге та третє місце.
  • Швеція має найкращу інфраструктуру у світі, окрім цього — вона світовий лідер за розвиненістю бізнесу (business sophistication) і на третій позиції за фактором «людський капітал і дослідження». Шведи — перші у світі за такими індикаторами як «дослідники», платежі за «інтелектуальну власність»; треті за «зайнятістю в наукомістких сферах» та цінністю брендів у світі.
  • США — світовий лідер за дев'ятьма з 78 індикаторів Глобального індексу інноваційності-2024.
  • Сінгапур посів четверте місце у світі, ставши світовим лідером за кількістю перших місць із 78 індикаторів. Ця країна випереджає інших за 14 параметрами, залишивши позаду Британію, Південну Корею та Німеччину. Вона найкраща за якістю регуляторної політики, стабільністю проведеної економічної політики стосовно бізнесу, доступом до послуг (ICT), логістикою, венчурним капіталом, високотехнологічним виробництвом.
  • Китай - найкращий у світі за вісьмома індикаторами, включно з корисними моделями (utility models), торгівельними марками та промисловим дизайном. Зазначимо, що Китай (11-те місце) випереджає Японію (13-те місце) і це було б складно уявити на початку XXI століття. Адже в аналогічному рейтингу 2007 року Японія була на 4-му місці, а Китай — на 29-му.
  • Гонконг, Японія, Ізраїль та Люксембург — найкращі у світі за шістьма індикаторами.
В Топ-30 найбільш інноваційних країн світу 16 позицій обіймають країни-члени Європейського Союзу.
В останньому Глобальному індексі інноваційності від всесвітньої організації інтелектуальної власності (WIPO) враховуються статистичні дані, результати опитувань, експертні оцінки 133 країн світу. І це джерело інформації як для інвесторів, так і науковців, дослідників та всіх тих, хто справді прагне зрозуміти та запровадити механізми модернізації економіки.
Infographic
Інфографіка показує, що найбільший прорив здійснив Марокко: +28 позицій, це світовий рекорд, бо ще в 2013 році країна була на 92 місці. Яскраві успіхи показала Індія (+ 23 позиції з 2011 року), Індонезія (+45 позицій з 2011 року), Туреччина (+28 позицій) за аналогічний період. В'єтнам (+17) і Таїланд також наблизилися до Топ-40.
Слід відзначити повернення до Топ-20 Ірландії, на 19-те місце, хоча ця країна пам’ятає і кращі часи, наприклад, у 2011 році. Ірландія була на 13-му місці.
Маючи відносно високі позиції європейських країн у Глобальному індексі інноваційності Маріо Драгі та Європейська комісія констатували програш Європейського Союзу в міжрегіональній конкурентній боротьбі.
Гроші платників податків допомагають країнам ЄС посідати високі позиції за багатьма індикаторами Індексу глобальної інноваційності, але ж йдеться не лише про те, щоб опинитися на верхніх місцях в Індексі, а щоб інноваційність стала драйвером зростання продуктивності праці, конкурентоспроможності, а для цього необхідна реальна свобода приватного підприємництва. Одержавлення науково-дослідних і дослідно-конструкторських робіт, інноваційної діяльності — це програш у глобальній конкуренції, що підтверджується висновками Єврокомісії та доповіддю Маріо Драгі.
Автори доповіді, експерти WIPO, у 2024 році провели опитування серед країн-учасниць Індексу GII-2024). І ось що було встановлено - 77% країн-учасниць Всесвітньої організації інтелектуальної власності використовують висновки, рекомендації Індексу для покращення своїх інноваційних екосистем. Тобто Індекс є дороговказом для оцінки національної інноваційної політики та економічної стратегії, предметом для діалогу різних стейкхолдерів економічної політики.
Експерти WIPO, у притаманному міжнародній бюрократії стилі, так формулюють свої пропозиції щодо підвищення інноваційності:
  • визнайте інновації ключовим пріоритетом у країновій стратегії розвитку і прогресу, сформулюйте параметри інноваційної політики;
  • створіть міжвідомчу робочу групу для розв'язання питань інноваційної політики на основі цілісного урядового підходу. В ідеалі вона має бути підзвітна вищому рівню уряду (наприклад, канцелярії прем'єр-міністра);
  • забезпечте консультації цільових груп з інноваційної політики із суб'єктами інноваційної діяльності як із приватного, так і з державного секторів, включно зі стартапами, дослідницькими університетами та інноваційними кластерами;
  • забезпечте відповідність політики в галузі інтелектуальної власності стратегії в галузі інновацій;
  • переконайтеся, що цілі інноваційної політики ясні, вимірні та можуть бути оцінені.
  • не призначайте одне міністерство/орган відповідальним за інноваційну політику та моніторинг виконання показників Індексу;
  • не ставте занадто амбітні, нереальні цілі щодо переміщення в рейтингу Індексу. Переміщення вперед важко домогтися, особливо в Топ-50. Пам'ятайте, що є лаг між прийняттям певної зміни в законодавстві та зміною місця в Індексі;
  • не ставтеся до Індексу, як до математичного інструменту. Адже завдання не в тому, щоб підвищити місце країни в рейтингу, а реально забезпечити інноваційний розвиток і прогрес.
Мабуть, немає у світі Уряду, який не міг би формально виконати ці рекомендації, особливо якщо VIP-розпорядники грошей платників податків орієнтуються на показуху. А от надавати реальну підтримку інноваційному підприємництву, не створювати додаткових бюрократичних бар'єрів можуть і хочуть далеко не всі.
На жаль, експерти WIPO своїм індексом констатують статику, а не динаміку. Вони не занурюються в особливості мотивації приватного підприємця, власника ресурсу/активу і розпорядників чужого, тобто політиків, чиновників і керівників держпідприємств. Вони приймають за чисту монету стан системи державного управління і не вважають за потрібне акцентувати на розмірі, повноваженнях і функціоналі Держави. Звідси виникають проблеми, які, як дорога в пекло, часто вимощені благими намірами.
У результаті міжнародні експерти дають свої рекомендації щодо інноваційного розвитку, а VIP-розпорядники чужого національного рівня підхоплюють їх і скандують нові гасла - «точки зростання», «підтримку стратегічно важливих секторів», створюють різні технопарки, вільні економічні зони та інші адміністративно-правові режими, які користуються цілим набором пільг. Ці самі пільги, преференції, особливі режими - повна дискреція VIP-розпорядників грошей платників податків. У результаті країна отримує не інноваційний розвиток, а його імітацію.
Витіснення Державою приватних інвестицій, заміна природного приватного підприємництва державною комерційною діяльністю гальмує процес творчої руйнації та модернізації, потурає закріпленню на ринку старих, догматичних, схильних до дискримінаційних практик комерційних структур і укладів. У результаті країни отримують стагнацію, рецесію, бюрократизацію та втечу капіталу.

Інновації в Україні завдяки чи всупереч державній машині?

В Індексі-2024 Україна посіла 60-те місце, зі свого рекордно високого 45-го місця у 2020 році опустилася на 15 позицій в Індексі-2024 року. Чому?
Infographic
Можна припустити, що невеликі коливання в той чи інший бік — це не результат якоїсь цілеспрямованої політики Уряду, а інерція старих трендів, прояв хаотичних, випадкових результатів якихось дій. Іншими словами, пливемо за течією, використовуючи старі ресурси, на старій посудині тих інвестицій та інституцій, що були залучені і сформовані десятки років тому.
Влада України виконала практично всі рекомендації експертів WIPO, але при цьому економіка залишається заручником старої структури капіталу. Вона обтяжена токсичним регулюванням, працює в режимі інвестиційної посухи, високих витрат монетарної та фіскальної політики.
Відносно високе 60-те місце — це результат інерційної дії старої системи освіти з елементами підприємницького креативу не завдяки, а всупереч політиці Уряду. Приклад — виробництво дронів, де технології та винаходи українців, у переважній більшості — приватних компаній, схвалені всіма військовими аналітиками, і країні пророкують великі успіхи у військовому експорті.
Держава є головним гальмом інноваційного розвитку України, противником її справжньої модернізації та розвитку креативного потенціалу людей.

Share

Її функціонал потрібно жорстко обмежити, надіти на неї гамівну сорочку у вигляді кількісних показників (державні видатки до ВВП, інфляція, дефіцит бюджету, державний борг тощо), провести широкомасштабну приватизацію і лібералізацію всієї комерційної діяльності.
В умовах інтенсифікації конкуренції у світі за людський капітал, за креативний підприємницький клас — Україна не може собі дозволити такий Уряд і таку систему державного управління. Щороку він зменшує шанси країни на успіх. Щороку Україна втрачає не тільки своїх героїв на фронті, а й тих на фронті економічному, хто своїми ідеями, руками та діями здатен створити потужну, конкурентоспроможну країну.

Поширити

PDF icon

Теми

Світові індекси та рейтинги
Виробництво товарів і послуг
Конкурентоспроможність

Ярослав Романчук photo

Ярослав Романчук

Президент Міжнародного Інституту Свободи ILI (Україна). Відомий український та білоруський економіст, популяризатор Австрійської економічної школи на пострадянському просторі. Спеціалізується на реформах у перехідних економіках на постсоціалістичному просторі.

Ярослав Романчук TelegramЯрослав Романчук Facebook

Рекомендовані матеріали

 B-Ready 2024 замість Doing Business image
Світові індекси та рейтинги
29 Жовтня, 2024

B-Ready 2024 замість Doing Business

Чи є майбутнє у нового інструменту Світового банку, в який «забули» включити кілька найбільш економічно потужних країн?

 Індекс енергетичного транзиту: лідери та аутсайдери 2024	 image
Світові індекси та рейтинги
1 Вересня, 2024

Індекс енергетичного транзиту: лідери та аутсайдери 2024

Національні системи енергетичної безпеки випробовуються геополітичними загрозами, коливанням цін, регуляціями та державним стимулюванням переходу на «зелену» енергетику. Але поки одні країни готуються до транзиту, а інші – ігнорують його, Україна застрягла на роздоріжжі.

 Країна Несвободи image
Економічна свобода
16 Жовтня, 2024

Країна Несвободи

150 місце зі 165 країн в Індексі економічної свободи Інституту Фрейзера. Україна ще ніколи в історії не була такою економічно невільною.