Всі публікації
Популізм шкодить економіці та репутації України

Популізм шкодить економіці та репутації України

Чому Президентська програма допомоги в 1000 грн завдасть матеріальних збитків найбіднішим українцям, погіршить макроекономічне становище країни й деморалізує підприємців?

26 Жовтня, 2024
Еміграція та соціальна політика
Монетарна політика

Поширити

Президент Володимир Зеленський заявив про запуск нової державної програми «єПідтримка». З 1 грудня кожен українець отримає з бюджету дотацію у розмірі одна тисяча гривень, щоб підтримати попит на товари та послуги вітчизняних виробників.
Міжнародний Інститут Свободи (ILI) застерігає Президента та Уряд від цього помилкового рішення, яке не принесе Україні, її економіці, населенню, владі, обороноздатності нічого, окрім морально-етичної та матеріальної шкоди.
Пояснюємо, чому.
  • Дане рішення б'є по репутації України як країни, яка гостро потребує зовнішньої допомоги. Ми маємо величезний дефіцит державного бюджету.
Державний борг України наблизився до позначки 100% ВВП.
Дефіцит грошей для фінансування військових витрат та ВПК за високої інфляції та сильного тиску на курс гривні – все це суперечить політиці безумовного доходу кожному українцю в одну тисячу гривень. З одного боку, Уряд просить своїх партнерів про виділення щорічної допомоги в обсязі 40-45 млрд доларів, а з іншого — такими програмами посилює фіскальні та репутаційні ризики.
  • Це рішення порушує принцип адресності державної підтримки. У зоні бідності перебуває 20-25% населення країни, а державну підтримку отримають усі.
  • Це рішення порушує принцип справедливості. “Президентська тисяча” для людей похилого віку з пенсією ₴6000 – важлива та цінна підтримка. Додаткові «бойові» виплати наших військових на фронті – дуже важливий чинник. Але роздача такої суми для чиновників, силовиків, прокурорів із зарплатами ₴150 тисяч, для людей із високим доходом – несправедливо.
  • Це рішення погіршує макроекономічне становище, збільшує тиск на ціни споживчого ринку.
Роздача по тисячі гривень призведе до зростання інфляції, яка завдасть бідним українцям, які становлять понад 30% населення, більші збитки, ніж отримана бюджетна дотація. Роздати по тисячі всім, щоб завдати шкоди людям із низьким прибутком – це аморальна політика.

Share

  • Дане рішення деморалізує бізнес, виробників товарів/послуг, які працюють в умовах високих ризиків, важкого податкового та регуляторного навантаження. Уряд щороку, навіть за умов війни, збільшує це навантаження, чим звужує податкову базу, заганяє бізнес у «тінь» та блокує підприємництво.
Відволікання уваги на популістичні заходи блокує інші, набагато ефективніші й перевірені методи підтримки людей. Які? Зайнятість на високопродуктивних виробничих підприємствах, реалізація приватних інвестиційних проектів, самозайнятість тощо. Це мало б швидкі та стійкі результати.
Безумовна роздача тисячі гривень сприймається як акт політичного популізму, а не ефективну адресну соціальну підтримку людям у біді.

Поширити

Теми

Еміграція та соціальна політика
Монетарна політика

Рекомендовані матеріали

 Економічна Безпека image
Реформи
22 Жовтня, 2024

Економічна Безпека

Помаранчевий рівень Національної Економічної безпеки, в якому наразі знаходиться Україна — закономірний результат багаторічної “діяльності” Держави. Що заважає бурхливому розвитку країни з таким високим потенціалом?

 Матриця могилізації реформ в Україні image
Реформи
24 Серпня, 2024

Матриця могилізації реформ в Україні

Державні пріоритети економічної політики України-2024 як ідеальний план руйнування надії на економічні зміни

 Політика свободи - необхідна умова української перемоги image
Війна в Україні
22 Жовтня, 2024

Політика свободи - необхідна умова української перемоги

Регуляції та розширення функцій держави під час війни деморалізують українців, тим часом держапарат збільшує невійськові видатки, як у мирні часи