Всі публікації
Декомунізація суспільних наук

Декомунізація суспільних наук

Комуністичне сміття в головах заважає знайти новий базис для розвитку української науки. 13 кроків для подолання наслідків марксистсько-ленінського минулого, задля формування сучасної української школи суспільних наук на принципах “здорового” наукового пізнання.

17 Лютого, 2025
Австрійська економічна школа

Поширити

Декомунізація здебільшого сприймається як прибирання з наших міст і сіл символічних слідів комуністичного режиму. Знесення чи перенесення пам’ятників, перейменування вулиць і навіть цілих міст стали уособленням цього процесу. Однак, не менш важливо вимести залишки комуністичного сміття з наших голів, з усіх закутків людської свідомості.

В СРСР марксизм-ленінізм пронизував усі сфери інтелектуального життя, починаючи зі шкільної освіти, художньої самодіяльності й закінчуючи наукою та законодавством. Після краху комуністичного режиму в кінці 80-х на початку 90-х років, ідеологія марксизму втратила свою привабливість і вплив, але марксистські базові концепції, квазінаукові підходи, методи, інтегровані в суспільні науки, а відтак у право, економіку та управління нікуди не зникли. Науковий комунізм було відкинуто, але діалектичний та історичний матеріалізм і пролетарська політекономія за замовчуванням залишилися.
Сьогодні в Україні мало хто відкрито апелює до Маркса чи Леніна, але наголошують на наукових традиціях і школах, зазвичай, радянського походження. В наукових працях відсутні посилання на класиків «наукового комунізму», але присутні «об’єктивна реальність», «діалектика», «суспільно-економічні формації», претензії на «істину» тощо. Учні викладачів наукового комунізму продовжують «кращі традиції державотворення», тож, на жаль, «справа Леніна живе і перемагає».
Звичайно, за останні тридцять років відбулися певні зрушення у сфері суспільних наук, українські науковці отримали доступ до західної літератури та університетів, з’явилися дослідники світового рівня, однак, загалом ситуація виглядає так: «мертвий продовжує хапати живого».
Суспільні науки потребують декомунізації, яка передбачає всього 13 пунктів, що дадуть змогу сформувати українську школу суспільних наук без тягаря токсичних теорій Карла Маркса. Міжнародний Інститут Свободи (ILI) вважає ці кроки основою для формування суспільства здорового глузду, а їх негайне впровадження не потребує значних фінансових інвестицій. Важливі лише час і бажання до наукового пізнання.
  1. Відмова від матеріалізму і «об’єктивної реальності, яка існує поза нашою свідомістю». Матеріалізм як окрема філософська течія був вигаданий Марксом і Енгельсом для протиставлення «ідеалістичній філософії» буржуазії й вже тому мав би бути відкинутим. З «об’єктивною реальністю» дещо складніше, бо тут можливі різні інтерпретації. Якщо спрощено, не існує об’єкта поза суб’єктом спостереження. Немає буття просто так, буття завжди суб’єктивне, бо це завжди чиєсь буття. «Cogito ergo sum» писав колись Рене Декарт.
  2. Визнання суб’єктивності знання. Якщо немає об’єктивного буття, то не може бути й об’єктивного знання. Знання, це не копія чи відображення «об’єктивної реальності», а змодельована реальність конкретними людьми в конкретному місці й в конкретний час. Будь-які претензії на об’єктивні знання ведуть до наукового авторитаризму і занепаду. Все наукове знання, - писав Фрідріх Гаєк, - це гіпотези, які до цього часу ніхто не спростував.
  3. Відмова від марксистської діалектики. Діалектика свого часу просувалася марксистами як протиставлення метафізиці. Однак на практиці вона виявилася саме тим, чому протиставлялася: абстрактною відірваною від життя методологією, яка претендувала на універсальне пояснення усіх природних та суспільних явищ. На сьогодні, усі ключові положення діалектики інтегровані в системний підхід, який є важливою, проте недостатньою рамковою концепцією формування наукових теорій.
  4. Повернення до емпіричних досліджень. Марксисти-леніністи уникали емпіричних досліджень, тому що будь-яке емпіричне дослідження спростовувало їх комуністичні концепції. Як продовження цієї традиції, ми бачимо численні публікації у яких відсутність предметності прикривається квазіметафізичним словоблуддям та риторичним пафосом, позбавленими емпіричної конкретики: «Класно, але нічого не ясно».
  5. Повернення до теоретичного мислення. Марксизм ленінізм визнавав тільки одну «теорію» – власне марксизм-ленінізм, яка подавалася як об’єктивна й універсальна. Зрештою, за відсутності емпіричних досліджень не могло бути і їх теоретичних узагальнень. Сьогодні багато науковців продовжують проводити дослідження з позицій цього квазіоб’єктивного підходу, не усвідомлюючи, що будь-яке наукове поняття чи висновок мають сенс тільки в рамках певної наукової теорії (концепції). У розділах про методи дослідження у дисертаціях чи статтях згадують про дедукцію та індукцію, ну і про решту методів, які вони знайдуть в інтернеті, замість того, щоб писати в межах якої наукової теорії чи школи здійснюється дослідження.
  6. Відмова від холістичних концепцій. Марксисти апелювали до позалюдських сил, як діючих сил історії, які визначали поведінку людини і розвиток суспільств. Типовими прикладами цього є «продуктивні сили», «виробничі відносини», «класова боротьба». Єдиним діючим суб’єктом в суспільстві є індивід (людина діюча або homo agens). Інститути можуть впливати на поведінку індивіда, але вони не можуть його замінити.
    Infographic
  7. Відмова від всесторонності. Марксизм-ленінізм претендував на всесторонній аналіз об’єктивної дійсності. Продовженням цієї традиції стала «комплексність». Зараз всі проводять комплексні дослідження, тільки в результаті про все і ні про що. Синергетичні чи синтезуючі підходи мають право на існування, але вони не повинні зводитися до компіляції. Генералісти (люди з різноплановою освітою та широким колом інтересів) не можуть існувати без спеціалістів.
  8. Повернення до пізнання. Марксисти звинувачували «буржуазну» науку в пасивності й споглядальності, тоді як завданням «пролетарської» науки має бути «обґрунтування революційної перетворюючої діяльності». Як наслідок у нас досі домінує масове «обґрунтування» тої чи іншої діяльності, основою для чого служать здебільшого не результати наукових досліджень, а «я так вважаю». В основі наукової діяльності має бути прагнення пізнання, а не «політична доцільність» чи просто нерозуміння завдань науки.
  9. Відновлення дискусійності в науці. Марксизм не передбачав дискусійності, адже там де є єдино правильне знання дискусії зайві. У нас досі на конференціях здебільшого усім дякують за «важливу і цінну думку», навіть якщо думка банальна чи не витримує жодної критики. Старе правило, що «істина народжується в суперечці» ще ніхто не скасував, навіть якщо перша недосяжна, а друга - нескінченна.
  10. Інклюзивність. Комуністи відмежовувалися від Західної науки, ба навіть протиставлялися їй. Західні публікації критикувалися і просто були недоступні для більшості науковців.

    Українська наука має інтегруватися у світову науку. Не існує якоїсь особливої “української науки”.

    Share


    Ми маємо масу докторських дисертацій, написаних на тему «Теоретико-методологічні засади…», ніби у світовій науці ці засади не сформульовані й не апробовані. Можуть бути сформовані українські наукові школи в тій чи іншій царині, але принципи наукового пізнання усюди однакові – «власний шлях» в науці, так само як і в політиці, веде в нікуди.
  11. Розмежування наукового і ненаукового пізнання. Більше ніж сто років тому український науковець Дмитро Овсянико-Куликовський (1853-1920) писав, що у відсталих країнах люди… “шукають синтезу знань, ідей, моральних прагнень, також нерідко і релігійних. Вони б хотіли розв'язати всі питання, в тому числі ті, що не мають вирішення, над якими надаремно працювали видатні уми”. Цей феномен ще називають синкретизмом (злиттям). Він був однією з ключових ознак марксизму. На жаль, цей феномен ми спостерігаємо й досі.
  12. Відмова від понять і концептуальних моделей марксизму у суспільних науках. Це широка тема, потребує окремого висвітлення. У спадщину нам залишилися історицизм у варіанті суспільно-економічних формацій, держава як «організований у панівний клас пролетаріат», негативне ставлення до приватної власності та публічного врядування тощо. Проблемою залишається також використання багатьох понять економіки та політики, яким марксисти часто давали своє визначення, і які продовжують деформувати наукову картину світу.
  13. Деміфологізація і деієрархізація науки. Комуністична наука як і весь комуністичний режим були тотально ієрархізовані. Важливість тієї чи іншої ідеї визначалася не її аргументованістю, а місцем її автора в символічній партійно-науковій ієрархії. Отримання наукового ступеня сприймалося мало не як посвячення в аристократи чи священнослужителі, а власники цих ступенів - як носії вищих знань.
Науковець – це не пророк і не проповідник. Це професійна діяльність відповідно до певних вироблених століттями правил. У цій діяльності важить не «моя думка» чи науковий ступінь, а науково-аргументоване твердження.

Share

Суспільні науки в Україні гостро потребують декомунізації, повної й незворотної, без фальшивої апеляції до плюралізму в науці, і ухилянь на кшталт «не все так однозначно». Визнання вище означених проблем є важливим кроком до демарксизації суспільних наук в Україні, що зупинить багаторічну стагнацію та відкриє шлюзи для інтеграції у світову наукову думку.

Поширити

Теми

Австрійська економічна школа

Микола Буник photo

Микола Буник

Завідувач кафедри публічного врядування Інституту адміністрування, державного управління та професійного розвитку Національного університету «Львівська політехніка», кандидат політичних наук, доцент. Коло експертизи: аналіз публічної політики, політична економія, історія політико-управлінської думки та науковий доробок Л. фон Мізеса.

Микола Буник Facebook

Отримуйте свіже дослідження щомісяця

Підпишіться та дізнавайтесь першим про наші заходи та публікації

Підписуючись, ви погоджуєтеся з нашою Політика конфіденційності

Рекомендовані матеріали

 Економіка здорового глузду image
Рейтинги
27 Листопада, 2024

Економіка здорового глузду

Справжня народна економіка — це коли самі люди обирають товари, послуги, інвестиції та режим управління за умов відкритої конкуренції, вільної торгівлі, персональної відповідальності та громадської солідарності.

 Жерці Левіафана image
Економічна свобода
22 Вересня, 2024

Жерці Левіафана

Новий соціалістичний маніфест або як mainstream консультанти світових урядів пропонують контролювати майже всі сфери життя Людини

 Захід продав нам неякісну соціальну теорію image
Австрійська економічна школа
13 Січня, 2025

Захід продав нам неякісну соціальну теорію

Головні проблеми України, які не були вирішені за роки незалежності: відсутність коректної соціальної теорії та досвіду життя в успішному процвітаючому суспільстві. То з чого почати?